Najnoviji pravilnik Ministarstva zdravstva o prikupljanju dokumentacije o promjeni spola, koji je svjetlo dana ugledao prije desetak dana, omogućio je transrodnim osobama da promjenu spola u osobnim dokumentima provedu prije ili bez obavljenog operacijskog zahvata.
Identitet koji uistinu žive
Taj mali, kozmetički pomak, koji bi trebao olakšati život 200-tinjak osoba koje su rođene "u pogrešnom tijelu", počeo je prije nekoliko mjeseci na inicijativu SDP-ove zastupnice Mirele Holy. Potaknuta paklom kroz koji godinama prolazi 16-godišnji dječak iz okolice Zagreba, apelirala je na premijerku Kosor.
– Dječak je rođen kao djevojčica, no uz potporu roditelja i liječnika već godinama živi muškim identitetom iako još nije pristupio operaciji spola – otkrila je M. Holy. Njegov problem, uz traume koje je prošao dok ga okolina nije prihvatila, pojačao se činjenicom da ove godine mora izvaditi osobnu iskaznicu.
– Dječakova nas je majka molila za pomoć jer, ne ode li na operaciju promjene spola, morat će živjeti sa ženskim imenom na dokumentima – objasnila je. Isprva, tvrdi Holy, premijerka nije reagirala, no onda se za problem zainteresirao Ured predsjednika Josipovića.
– Na premijerku se apeliralo da nađe način i, unatoč tome što se nije pristalo na promjenu Zakona o maticama i promjeni osobnog imena, omogući da transrodne osobe uz liječničku dokumentaciju na svoje dokumente upišu identitet u kojem žive – ističe Mirela Holy.
A prema novom, Milinovićevu pravilniku, transrodne osobe pozitivno mišljenje o promjeni spola u osobnim dokumentima moraju, temeljem liječničke dokumentacije, dobiti od Nacionalnog zdravstvenog vijeća. Preporuka se potom šalje u Ministarstvo uprave, a novost je da u rubrici koja se odnosi na način promjene spola osobe mogu upisati da su ga, osim operacijom, promijenile i lijekovima ili na neki drugi način.
– U zemlji koja ne prepoznaje pakao u kojem te osobe žive te u kojoj njihovo liječenje isključivo ovisi o stavovima psihijatra kojemu slučajnim odabirom stignu i ovo je malen korak naprijed – ističe M. Holy.
Žalosno je, nastavlja, da Hrvatska nije riješila problem financiranja operacije promjene spola, nego za taj zahvat Hrvati ostavljaju i do 10 tisuća eura u susjednoj Srbiji.
– Ni hormonsku terapiju, nakon operacije, ne mogu dobiti na recept, a riječ je o temeljnim ljudskim pravima koje poštuju članice EU – poručuje zastupnica.
Riječ je samo o papirima
U MZSS, kažu, pravilnik je donesen na zahtjev Ministarstva uprave.
– Mi smo samo propisali dokumentaciju temeljem koje transrodne osobe mogu ostvariti promjene na dokumentima – kratko je rekao ministar Darko Milinović. Dodao je i da ministarstvo ne planira uvoditi novine kada je riječ o problemima transrodnih osoba.
Neslužbeno, iz izvora bliskih MZSS-u, doznajemo da je pritisak koji je na premijerku stigao iz Ureda predsjednika očito urodio plodom. – Premijerka je nekoliko puta zvala u ministarstvo i inzistirala da se izradi pravilnik – otkrio je naš izvor.
1. korak Osoba koja želi promijeniti spo
1. korak Osoba koja želi promijeniti spol najprije se mora obratiti svom liječniku opće prakse koji je onda šalje psihijatru koji će početi liječenje
2. korak Osobe moraju proći niz pregleda te o procesu promjene spola razgovarati sa psihologom, psihijatrom, ali i endokrinologom.
3. korak Proces promjene spola počinje uzimanjem hormonske terapije koja će ublažiti ili ukloniti obilježja spola u kojem je osoba rođena
4. korak Do same operacije osoba koja želi promijeniti spol treba proći pretrage i liječenje koje traje i tri godine; većina ih odustane
Pratite nas