Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Oluja

Gotovina je smislio ključnu ratnu varku: matiranje protivnika preko Dinare

ante gotovina
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell
1/6
05.08.2019.
u 18:43

Valjalo je preduhitriti britanske i francuske specijalce da na Dinari ne uspostave tampon-zonu.

U sklopu obljetnice Oluje u godini 60. rođendana Večernjeg lista objavljujemo i neke od najboljih tekstova o ovoj  oslobodilačkoj akciji. U nastavku donosimo tekst Davora Ivankovića iz 2016. godine.
 

Najuspješnija akcija Hrvatske vojske, “Oluja” se temelji na uspješnoj vojnoj varci koja je u potpunosti uspjela i zbog koje je vojno vraćanje glavnine okupiranih hrvatskih krajeva i bilo obavljeno toliko brzo. Snage koje je vodio general Ante Gotovina prodrle su rano ujutro 4. kolovoza 1995. pravcem preko Dinare i s leđa iznenadile snage pobunjenih Srba.

Napad iz tog pravca, i to tenkovima preko najvišeg planinskog vrha u Hrvatskoj, bio je potpuno iznenađenje za zapovjednika vojske srpske krajine, generala Milu Mrkšića (priznao to poslije i na suđenju u Haagu).

Tu zamisao da se preko Dinare matira protivnik Gotovina je smislio još 1992., kada je, kao zapovjednik snaga HVO-a, preuzeo obranu ugroženog livanjskog područja. Na uzvisini s pogledom na dugo Livanjsko polje i strme planinske vrhove koje ga okružuju s jedne i druge strane, prema svjedočenju člana ratnog stožera Dinka Batura, a u društvu generala Davora Domazeta Loše, Gotovina je u ljeto 1992. pokazao rukom prema Dinari i kazao: “Ovim ćemo putem osloboditi Knin.”

ante gotovina
1/7

Morao je čekati tri godine da tu ideju i realizira. No, ako pobunjeni Srbi i njihovi generali Mrkšić i Mladić nisu očekivali prodor s Dinare, Britanci i Francuzi su ga “osjetili”. Njihovi političari i vojni zapovjednici UN-ovih snaga na terenu (BiH) dobro su vidjeli kojim pravcima Gotovina “čisti” okupirani teren i brzo su smislili kako bi prije Gotovine izbili na vrh Dinare i uspostaviti tzv. tampon-zonu.

Formirane su i specijalne Snage za brzo djelovanje (RRF) s nekoliko stotina pripadnika britanskih i specijalaca francuske vojske. Dio tih snaga već se u lipnju rasporedio, a činile su ih dvije satnije britanskih Alphi i elitni francuski bataljun Bravo.

Logorovali su u području Tomislavgrada i trenirali. U Zagrebu je brzo shvaćeno da ove snage imaju namjere blokirati oslobodilačke akcije Hrvata, a potencijalno pokušati opet posvaditi Hrvate s Armijom BiH. Predsjednik RH Franjo Tuđman zabranio je britanskim pojačanjima iskrcavanje s brodova u Splitu i Pločama “sve dok ne budu propisno označeni bijelom bojom i znakovljem UN-a”.

Istodobno je s predsjednikom BiH dovršavao vojno-političku deklaraciju (Splitsku), kojom je HV “legalizirala” svoje akcije unutar BiH. Veliku ulogu u “ometanju” pomaka britansko-francuskih specijalaca odradio je tadašnji predsjednik Federacije BiH Krešimir Zubak koji je u dogovoru s Izetbegovićem (19. srpnja) zaustavio njihovo razmještanje dok se ne utvrdi koji im je mandat.

Provođeni su i diplomatski pritisci na RH, no SAD je čvrsto stao iza hrvatskog plana o oslobađanju zemlje. Gotovina je shvatio da se valja požuriti i na terenu riješiti diplomatske borbe. Sredinom srpnja 1995., u akcijama “Cincar 94”, “Zima 94”, “Skok 1” i “Skok 2”, uspijeva očistiti sjeverni i južni prostor duž Livanjskoga polja.

Pred vojskom su stajala srpska uporišta – Grahovo i Glamoč. Pa Dinara s koje se Knin vidio kao na dlanu. U tom trenutku bihaćka je enklava s oko 150.000 ljudi bila pred padom, završavao je i genocid u Srebrenici, pa se i međunarodna politika pitala zašto britanski specijalci ne krenu tamo u osiguranje mira, nego žele na Dinaru!? 

Video - Kako je počela agresija na RH: 'Razoružali su Hrvate, ali ročnici JNA tresli su se kao šibe'

 

Tuđman i Gojko Šušak, u dogovoru s ministrom obrane SAD-a Williamom Perryjem, odlučuju se za preokret. Već 22. srpnja Tuđman i Izetbegović potpisuju Splitski sporazum o zajedničkim vojnim akcijama u BiH. Tuđman naređuje Zbornom području Split da s HVO-om 25. srpnja krene u napadnu operaciju “Ljeto-95”.

Gotovinine snage kreću i do 30. srpnja zauzimaju Bosansko Grahovo i Glamoč. Izbijaju na vrhove Dinare. Istodobno s napadnom Olujom počinju još dvije jednako važne, obrambene. U istočnoj Slavoniji operacija pod kodnim nazivom “Fenix”, na južnom bojištu “Zid”, kao preventiva mogućnosti napada snaga Miloševića. Put za realizaciju Gotovinine varke kojom je dobiven rat više nitko nije stigao zatvoriti.

Komentara 46

ZT
Zthr2000
19:27 05.08.2019.

Britansko rovanje po hrvatskim arhivima, predsjedničkim zapisima uz pomoć izdajnika Mesića i nagodbenjaka Sanadera, transferaša Šeksa itd.. Pritiskanje generala Gotovine i Markač koje još traje, podmetanja iz Beograda, to će da traje i traje. Nije problem u Oluji kao njihovom vojnom i političkom porazu, već u povrijeđenom egu, lažne anglo superiornosti. Ta mala pukotina, proširila se kasnije, u svijet u kojem poslije 200 godina više suveren ne vladaju.

ST
stefj
22:02 05.08.2019.

Nikada ne treba zaboraviti ulogu Francuza i Britanaca u ratovima ovdje. Osigurali su Srbima Rep. Srpsku i podržali etničko čišćenje RS i Vojvodine, da se njih pitalo Hrvatske ne bi niti bilo... Njihova namjera se vidi i kroz djelovanje EU-a u BiH, gdje su potpuno marginarizirali Hrvate i pretvorili ih u manjinu. A Hrvatski političari su im svesrdno pomagali, od Mesića na dalje... Zapravo je pravo čudo što je Hrvatska iz rata izašla u jednom komadu, što nije podijeljena poput Cipra ili nekih drugih područja. Franjo i ekipa su uspjeli iskoristiti međunarodnu situaciju i odnos snaga. To im se stvarno mora priznati da je ispalo čudo... Kada idem okolo po svijetu, svi mi to kažu, i stranci koji su ovdje. Nikome nije jasno kako se uspjelo protiv JNA, protiv Rusije, Vel. Britanije i Francuske...

Avatar Hazl113
Hazl113
21:17 05.08.2019.

Britanci i Francuzi u bližoj povijesti su uvijek bili na srpskoj strani. Sjetimo se Bleiburga i križnog puta. Bili glavni zagovornici embarga oružja za Hrvatsku obranu kao i Njemci i Šveđani koji nam opet nude svoje zrakoplove, a nisu nam htjeli pomoći oko RB-15 raketa koje smo osvojili u Žrnovnici. Sjetimo se samo Miterana koji je sletio u Sarajevo, samo da sprijeći napad NATO saveza koja je trebao biti istu noć u 2h ujutro po srpskim položajima iznad grada po planinama. A Nizozemci, koji su gledali pokolj u Srebrenici, a nisu napravili ništa, a mogli su. Da Srbi i Crnogorci nisu dirali Dubrovnik, pitanje je da li bi bili ikad priznati.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije