Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Andrej Plenković:

'Frontex treba pomoći susjedima te ojačati granice Bugarske i Grčke'

Andrej Plenković
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
1/5
20.09.2018.
u 11:47

Hrvatska ima najdulju vanjsku granicu EU-a, 1351 kilometar. S te strane svi vide pozitivnu ulogu i odgovornost Hrvatske koja sa šest i pol tisuća policijaca čuva granicu i sprječava nezakonite migracije, rekao je Plenković.

Hrvatskoj je važno da pojačane snage europske agencije za granice Frontex budu raspoređene u susjednim zemljama kako bi pomogle njihovim graničnim policijama te na prvim vanjskim granicama EU-a, to jest granicama Bugarske i Grčke, izjavio je u četvrtak u Salzburgu hrvatski premijer Andrej Plenković uoči početka neformalnog summita EU-a.

Čelnici 28 zemalja prvu su raspravu imali u srijedu navečer na radnoj večeri, a u četvrtak nastavljaju s radom.

"Naglasak stavljamo na suradnju s nama susjednim zemljama. Kada je riječ o angažmanu Frontexa mi želimo da te potencijalne snage budu na zakonit način, to jest uz sporazum o njihovu statusu,  pojačanje za granične policije nama susjednih zemalja. Dakle, jačati prvu vanjsku granicu EU-a, u Bugarskoj i Grčkoj, pa onda i granice ovih zemalja koje su između Hrvatske, Bugarske i Grčke kako bi se na taj način spriječio migracijski pritisak na Hrvatsku", rekao je Plenković po dolasku na summit na kojem su glavne teme migracije i Brexit.

Andrej Plenković
1/10

Plenković je naglasio da Hrvatska ima najdulju vanjsku granicu EU-a, 1351 kilometar, što je dulje nego granica između Finske i Rusije. 

"S te strane svi vide pozitivnu ulogu i odgovornost Hrvatske koja sa šest i pol tisuća policijaca čuva svoju granicu i sprječava nezakonite migracije", rekao je Plenković.

Plenković je rekao da je tijekom radne večere dosta čelnika zemalja članica EU-a ukazalo na potrebu da susjedne zemlje na jugoistoku Europe postupno harmoniziraju svoje vizne sustave s europskim kako bi se na taj način spriječio dolazak ilegalnih migranata izravno zrakoplovima i to bez povratnih karata.

Već dulje vrijeme u EU-u se ističe problem vizne liberalizacije između Srbije i Irana, što omogućava da potencijalni migranti izravno dođu zrakoplovom u Beograd i onda nastave put prema EU-u. 

Plenković je rekao da je migrantska kriza čiji je vrhunac bio 2015. godine imala velike političke posljedice na arhitekturu zbivanja na nacionalnoj i europskoj razini  kao nijedan događaj prije toga.

"Zato je ta tema od presudne važnosti za EU. Radimo na rješenju, proračunskim mjerama, sveobuhvatnom pristupu, rješavanju krize na izvorištu, razvojnoj politici. Nije uzalud Hrvatska dala 600 tisuća eura za Afriku, što je s obzirom na našu veličinu više od nekih razvijenih zemalja. Ali, na izvorištu treba rješavati probleme i mi ćemo tu pomoći, kao što to radimo i sa šest milijuna eura za Tursku", rekao je Plenković.

Andrej Plenković
1/5

Osim o migracijama, druga važna je tema je Brexit. Još uvijek se ne nazire dogovor oko najtežeg pitanja - granice na irskom otoku te oko okvira za buduće odnose nakon izlaska Velike Britanije iz EU-a.

Ni na ovom se summitu ne očekuje veliki pomak, a vjerojatno se stvari ni neće ozbiljno pomicati prije konferencije britanske Konzervativne stranke krajem ovoga mjeseca, na kojoj bi moglo doći do pokušaja svrgavanja Therese May s položaja britanske premijerke.

Koliko se ona čvrsto postavi prema zahtjevima EU-a to su joj veći izgledi da se odupre eventualnoj pobuni njezinih stranačkih takmaca.

Plenković je rekao da je bolje postići bilo kakav sporazum o izlasku nego da do razlaza dođe bez ikakva dogovora.

Što se Hrvatske tiče, ona nema otvorenih pitanja nakon što je London proljetos odlučio ukinuti ograničenja za hrvatske građane, čime će oni imati isti status kao i građani svih ostalih zemalja članica, rekao je Plenković.

Pogledajte video - “Okršaj” Plenkovića i Bernardića u Saboru

Komentara 2

LU
lunar777
12:28 20.09.2018.

Frontex je kukavičje jaje globalista, zašto zajedničko upravljanje kada države same mogu najbolje štititi svoje granice. Pod tim zajedničkim upravljanjem se misli na provođenje politike Merkelice, Soroša i sličnih.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije