Benelux je kodni naziv međunarodne policijske akcije u okviru koje su pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH u petak navečer uhitili pet osoba koje su pokušale eksplozivnu napravu sastavljenu od ručnih bombi iz Sarajeva prebaciti u švedski Malmö.
Iako je SIPA objavila da je riječ o protuterorističkoj akciji u kojoj su sudjelovale i policijske službe Švedske i Nizozemske, švedski istražitelji objasnili su kako se vjeruje da je eksploziv zapravo bio namijenjen za obračun kriminalnih skupina u Malmöu.
Uhićen i policijski specijalac
Švedski državljanin arapskog podrijetla Osman Abdel Selam te državljani BiH Adis Ramić i Enver Džanko uhićeni su u policijskoj zasjedi u petak uvečer na graničnom prijelazu u Bosanskom Brodu, dok su Željko Malenica i Amar Šljivo, inače poznat kao bivši policijski specijalac i vlasnik jednog restorana, uhićeni u Sarajevu.
U vozilu koje su koristili uhićeni pronađen je eksploziv, a SIPA je po nalogu državnog suda i tužiteljstva pretražila i više objekata u Sarajevu.
Lotta Hansson, šefica odjela za komunikacije policije regije Skane u Švedskoj, tvrdi da uhićenja nemaju veze s terorizmom.
– Ovo nije nikakva teroristička istraga, već je vezano za istragu koju vodimo u Malmöu već dulje. Radi se o istrazi različitih kriminalnih skupina povezanih s Malmöom – izjavila je Hanson za švedske medije.
Glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić pokušao je objasniti kako je do različite kvalifikacije kaznenog djela za koje se terete uhićeni došlo zbog inicijalne informacije u međunarodnoj komunikaciji da se radi o terorizmu.
– Mi smo dobili informaciju da se radi o kaznenom djelu terorizma, što ono zapravo i jest. Osobe su otkrivene s eksplozivnim napravama i u BiH se to vodi i procesuira kao kazneno djelo terorizma – kazao je Grubešić.
Bez obzira na vjerojatno pogrešno „imenovanje" kaznenog djela u ovom slučaju, SIPA, OSA i druge policijske agencije u BiH proteklih su mjeseci izrazito aktivne u nastojanjima da suzbiju djelovanje radikalnih islamista na teritoriju ove zemlje.
BiH trenutačno ima prilično lošu reputaciju u međunarodnoj javnosti zbog sve većeg broja svojih državljana koji se priključuju terorističkoj organizaciji Islamska država u Siriji i Iraku. Stoga su i aktivnosti obavještajnih i policijskih struktura u BiH sve više fokusirane na suzbijanje ove pojave.
Vehabije provociraju
Dodatni problem predstavlja ponašanje vehabija u naselju Gornja Maoča kod Brčkog, koje je već obilježeno kao jedno od središta radikalnih islamista u Europi. Tamo su se u nekoliko navrata pojavile i zastave ISIL-a, ali su uklonjene prije nego što je policija stigla intervenirati.
Dokazano je da je više državljana BiH, koji su se proteklih mjeseci priključili ISIL-u, prethodno boravilo upravo u Gornjoj Maoči. Parlament BiH prošle je godine usvojio zakon kojim su propisane zatvorske kazne za sudjelovanje u paravojnim postrojbama izvan BiH, kao i za one koji organiziraju odlazak državljana BiH na strana ratišta.
>>U BiH pronašli bombu namijenjenu za teroristički napad u Švedskoj
>>Zapad u stvari ne želi slom ISIL-a jer on čini ravnotežu s Hezbolahom
Protiv terorizma se bori i razotkrivanjem skupina koje krijumčare oružje
Kada su prije nekoliko mjeseci u Varaždinu i Splitu uhićene dvije skupine krijumčara oružjem, iz policije se moglo čuti da je to jedan od načina na koji se Hrvatska bori protiv terorizma. Jer zaplijenjeno oružje bilo je namijenjeno ilegalnom tržištu zapadne Europe, a samim tim i mogućnost da završi u rukama terorista nije bila zanemariva. Osim toga, nedavno je na granici s BiH uhićen je čovjek kojeg je Austrija tražila zbog terorizma te je izručen Austriji. Ti primjeri trebali bi pokazati da Hrvatska, kako je to nedavno rekao ministar Ranko Ostojić, nije imuna na mogućnost terorističkog napada, ali da odgovor na njega ima jer, tvrdi ministar, tajne službe dobro rade svoj posao.(ija)
Pratite nas