Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
novi zakon

Austrija donijela zakon koji se nimalo neće svidjeti Hrvatima koji tamo rade, a imaju djecu

bauštela
Foto: Getty
1/2
27.10.2018.
u 20:18

I dok je trogodišnje dijete dosad primalo ukupan mjesečni dodatak od 172 eura, on će pasti na samo 106 eura

Djeca koja žive u Hrvatskoj, a čiji jedan ili oba roditelja rade u Austriji, od početka sljedeće godine primat će za trećinu niži dječji doplatak nego do sada. I dok je trogodišnje dijete u Hrvatskoj dosad primalo ukupan mjesečni dodatak od 172 eura, on će pasti na samo 106 eura.

Ušteda 100 milijuna eura

Rezultat je to novog zakona po kojem bi se pomoć za djecu isplaćena u Austriji vezala za troškove života u EU članici u kojoj dijete živi. Čim je vladajuća koalicija narodnjaka (ÖVP) i slobodnjaka (FPÖ), unatoč snažnom protivljenju opozicije, ovoga tjedna uspjela progurati prijedlog u tamošnjem parlamentu, iz Bruxellesa im je stigao oštar odgovor. Europska komisija zakon je ocijenila neprihvatljivim i zaprijetila Austriji da se neće libiti pokrenuti proceduru kažnjavanja.

Austrija inzistira na indeksaciji dječjeg doplatka u skladu s troškovima života države u kojoj dijete zaista živi. Kažu kako je neodrživo da, primjerice, djeca u Mađarskoj mjesečno primaju 39 eura, u Poljskoj 28, Slovačkoj 24, a u Rumunjskoj 20 eura, dok njihovi kolege iz vrtića ili razreda čini roditelji rade u Austriji dobivaju višestruko više iznose. S druge strane, doplatak za djecu u državama s višim troškovima života, bio bi uvećan.

No kako je takve djece manje, Austrija bi ovim zakonom srezala godišnja davanja za djecu za više od 100 milijuna eura. Na vrhu liste zemalja gubitnika smjestila se Bugarska, gdje će trogodišnjaci primati 76 eura, dok će najmanju razliku osjetiti djeca u Njemačkoj sa 163 eura te ona u Italija s doplatkom od 164 eura. S druge strane, najveći rast očekuje djecu iz Norveške, koja će primati 198 eura mjesečno.

Tijekom cijelog zakonodavnog procesa iz Bruxellesa su stizala upozorenja kako diskriminacije i nepravedan odnos prema djeci koja žive u drugim državama nisu prihvatljivi, a stav je ovog tjedna ponovila i Europska komisija, priprijetivši sankcijama. Iz austrijske vlade pak odgovaraju kako je zadnja riječ njihova, a ne Komisijina.

Socijalni turizam

I u drugim bogatijim europskim zemljama se svako malo poigravaju istom idejom indeksacije doplatka. Takvih je nastojanja bilo u Nizozemskoj, a najdalje je otišla Njemačka, iz koje doplatak prima 17 tisuća djece u Hrvatskoj, koju je prije nekoliko godina u tome također zaustavila Europska komisija.

Unatoč tomu, u kolovozu ove godine ponovno se aktualizirala ista tema nakon što su lokalni čelnici upozorili na porast broja djece koja dobivaju doplatak, a žive u inozemstvu, posebice u zemljama istočne Europe, što predstavlja teret za budžet, ali i otvara pitanje zlouporabe, odnosno kontroverzne prakse “turizma za socijalne benefite”. Zadnji podaci pokazuju da je broj djece koja primaju doplatak ipak lagano pao.

VIDEO Savjeti za kupnju rabljenih automobila

 

 

Komentara 139

UI
uvijek i sve
22:24 27.10.2018.

Opet isplivaše imperijalni porivi germanskih bolesnika, naših stoljetnih tlačitelja. Znadete li što mi njima dajemo? Jedan čovjek, radnik, dok odrasta, hrvatsku državu, svoje roditelje i okoliš košta otprilike 1 milijun kuna. Zatim taj čovjek kao "gotov proizvod", ode u Austriju ili Njemačku tamošnjem poslodavcu - za 0 kuna. I onda ti "divni" i "pošteni" Nijemci ne žele platit njegovu djetetu niti puni dječji doplatak iako smo u istoj državi - Europskoj Uniji!? Isto tako nam u Austriji zabranjuju legalni hrvatski pozdrav "Za Dom" na zastavi HOS-a. Zamislite - domovina Adolfa Hitlera, zemlja iz koje su krenuli I i II svjetski rat, nas kažnjava za "nacizam"?

DU
Deleted user
22:52 27.10.2018.

Ako je ovo dozvoljeno onda je dozvoljeno i nama naplaćivati austrijancima po cijenama koje su u njihovim alpskim turističkim središtima, ako oni diskriminiraju onda to očekuju i od nas

DU
Deleted user
22:33 27.10.2018.

Plaćaju isti porez kao i oni čija su djeca u Austriji, to je direktna diskriminacija. I država se nema što miješati u to kako će i gdje će netko svoj zarađeni novac trošiti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije