Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 45
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
UTROSTRUČEN BROJ OBOLJELIH

Alarmantno stanje: Pomoćnica ministra upozorila na novu pandemiju

Foto: Getty Images
1/3
16.10.2019.
u 19:43

"U Hrvatskoj je smrtnost od bolesti koja su uzrokovana debljinom veća od smrtnosti od malignih bolesti", ukazala je pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković

Na Trećoj hrvatskoj konferenciji o procjeni rizika porijeklom iz hrane u Osijeku pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković upozorila je govoreći o glavnoj temi - pretilosti, kako je u Hrvatskoj smrtnost od bolesti uzrokovanih debljinom veća nego smrtnost od malignih bolesti.

Konferencija se održava dva dana na osječkom Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u sklopu Svjetskog dana hrane. Pomoćnica ministra Katalinić-Janković je istaknula kako je tema konferencije pretilost, koja je postala pandemija jer je u posljednjih 20-ak godina broj pretilih osoba utrostručen.

"Prema podatcima kojima raspolažemo, 35 posto djece u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu težinu, što je alarmantno i na tome moramo ozbiljno raditi kako bi se taj broj smanjio", rekla je Katalinić-Janković.

Po njezinim riječima, da bi se to provelo, svi moraju sudjelovati, počevši od djece koja trebaju stjecati zdrave prehrambene navike već u roditeljskom domu, a na tome treba raditi i u dječjim vrtićima i osnovnim školama kako bi se djeca odgovorno ponašala prema svojem zdravlju cijeli život. 

"Ono što prati prekomjernu tjelesnu težinu u konačnici donosi posljedice u starijoj životnoj dobi jer je u Hrvatskoj smrtnost od bolesti koja su uzrokovana debljinom veća od smrtnosti od malignih bolesti", zaključila je pomoćnica ministra.

Ravnatelj Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu Krunoslav Dugalić (HAPIH) je ustvrdio kako se nameću novi izazovi u vezi sa sigurnosti hrane, ali i izazovi kad je riječ o prehrambenim navikama.

"Želimo upozoriti na rizike koje nosi nezdrava prehrana kako bismo postigli kvalitetnije zdravlje građana. Hrvatska nije abolirana od problema s kojima se susreću u drugim državama Europe, pogotovo onima razvijenima, pri čemu mislim na pretjerani unos soli i sve veći broj namirnica slabije nutritivne vrijednosti. Na ovakvim skupovima struka i znanost upozoravaju na rizike i na stvari koje trebamo mijenjati u svakidašnjem životu", rekao je Dugalić. 

Kad je riječ o sigurnosti hrane u Hrvatskoj, sustav funkcionira, ocijenio je i poručio građanima da vjeruju proizvodima koji su prošli sustav kontrole. Podsjetio je da se proizvodi s tržišta često povlače ako se procijeni da su rizičnog sastava te da se rade znanstvena istraživanja i analize kako bi se spriječilo da rizične namirnice dođu na tržište.

"Surađujemo sa svjetskim institutima i agencijama koji se time bave kako bismo bili u tijeku i na vrijeme odgovorili na izazove koji su pred nama i intervenirali kako se na tržištu ne bi pojavljivala hrana koja može biti štetna za ljudsko zdravlje", objasnio je Dugalić. Istaknuo je i kako je aktualan problem vezan uz bacanje hrane te da se radi na pravilniku o njezinu doniranju kako se to ne bi događalo i kako bi ta hrana što brže stigla do potrebitih.

Pročelnica županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu Silva Wendling je rekla kako je u borbi protiv pretilosti djece nužno steći zdrave prehrambene navike.

"U županiji provodimo projekt 'Školski obrok za sve' u osnovnim školama kako bismo djeci omogućili zdravu prehranu i učinili što više možemo da prestanu jesti tzv. brzu hranu", rekla je Wendling.

Prvoga dana Konferencije održan je i okrugli stol "Zdrava prehrana – sve veći izazov današnjeg vremena", a tijekom dva dana na njoj će se održati 15-ak predavanja o prehrambenim navikama i kvaliteti hrane.

Skup se održava u organizaciji Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) pod pokroviteljstvom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravstva te uz potporu Organizacije za poljoprivredu i hranu UN-a (FAO) i Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). 

 

Komentara 5

IM
Immanuell
21:04 16.10.2019.

Djeca se slabo kreću, ne izlaze iz svojih soba, kontakt s vanjskim svijetom i svojim prijateljima imaju on line. Jede se dosta nezdravo, čips i ostale grickalice na kile, McDonalds, previše idu u pekare, rafinirana hrana....... Normalno da su debeli,, puno obitelji u nas ima nasljednu debljinu i ne treba puno da dijete izgleda kao neki stari čiketa....... Recimo, primjer iz života, jedna od prijateljica moje kćerke ima 13,5 godina, 85 kg, 170 cm visine i izgleda kao moja omama (ja sam 50 godina), a kamoli kao dijete. Pola dječaka u razredu su debeli ili na granici da to postanu. U moje vrijeme u razredu su svi te dobi bili fit, eventualno jedno ili 2 djeteta se borilo s debljinom. Način i nametnuti stil života diktiraju kako će mlada populacija izgledati.

ZB
Zbrega
22:10 16.10.2019.

Alarmantno stanje je gdje god upiknes,ovo s pretiloscu jedan od vecih uzroka je pretjerano sjedenje od ranog djetinstva plus losa ,”trendi”prehrana.

DI
dirižabl
20:38 16.10.2019.

Kako to kad su hrvati mrsavi od silnog siromastva

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije