Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 20
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Zakon stupio na snagu

Njemačka jača borbu: govor mržnje mora biti uklonjen za 24 sata

Facebook
Foto: Borna Filić/PIXSELL
1/2
01.01.2018.
u 12:02

Većina materijala morat će biti uklonjena u roku od 24 sata, a u "složenim slučajevima" u roku od tjedan dana

U Njemačkoj se od Nove godine počinje provoditi zakon koji nalaže društvenim medijima da brzo uklone govor mržnje, lažne vijesti i druge ilegalne sadržaje, prenosi danas BBC.

Društvene mreže koje ne uklone "očito nezakonite" objave korisnika mogle bi biti kažnjene s čak 50 milijuna eura.

Zakon propisuje da mreže moraju reagirati u roku od 24 sata nakon što su upozorene na objavu nezakonitih sadržaja.

Zakon se odnosi na društvene mreže i medijske portale s više od dva milijuna korisnika. U fokusu su ponajprije Facebook, Twitter i YouTube, ali će vjerojatno zahvatiti i Reddit, Tumblr i rusku društvenu mrežu VK. Obuhvaćeni bi mogli biti i Vimeo i Flickr.

Zakon (NetzDG) je usvojen potkraj lipnja 2017., a stupio je na snagu početkom listopada. Društvene mreže dobile su rok do kraja 2017. da se pripreme za njegovu primjenu.

Pogledajte doček Nove godine u svijetu:

Facebook
1/37

Stroža kontrola društvenih medija uvedena je nakon nekoliko velikih slučajeva širenja lažnih vijesti i rasističkog materijala putem njemačkih ogranaka popularnih društvenih medija.

Njemačko ministarstvo pravosuđa objavilo je da će na svojoj internetskoj stranici objaviti formulare putem kojih građani mogu prijaviti sadržaj koji nije dopušten zakonom ili koji nije uklonjen na vrijeme.

Zakon nalaže društvenim medijima da brzo reagiraju i da uvedu obuhvatnu strukturu za pritužbe kako bi sporne objave mogle biti brzo prijavljene njihovim djelatnicima.

Većina materijala morat će biti uklonjena u roku od 24 sata, a u "složenim slučajevima" u roku od tjedan dana.

Facebook je u Njemačkoj zaposlio stotine ljudi koji će obrađivati izvješća o sadržaju koji nije u skladu sa zakonom i bolje pratiti objave korisnika.

Zakon je u zemlji izazvao kontroverze jer neki smatraju da bi mogao dovesti do nenamjerne cenzure i ograničavanja slobode govora.

Njemački zakon najekstremniji je primjer nastojanja vlada i regulatora da obuzdaju društvene medije u pogledu govora mržnje.

Europska komisija također je objavila smjernice pozivajući društvene medije da brže uklanjanju neprimjerene objave.

Ovo su najbolje fotografije Pixsellovih fotoreportera koje su obilježile 2017.:

Facebook
1/59

Komentara 15

OK
okvarbudovič
12:41 01.01.2018.

buducnost njemacke je islamiska republika njemacka.s vehabijskom verzijom.

AR
Artukovic
13:38 01.01.2018.

A ko je taj koji ce ocjenjivati sto je govor mrznje? Vjerojatno ko i kod nas....komunisticke udruge kao radnicka fronta ili ocupy .....uzas

DO
domolub
13:40 01.01.2018.

i to je onda demokracija

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije