Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 101
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
PAMETNI TABLETI

Ne biste vjerovali u čemu vam sve mogu pomoći tablet računala

Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
15.12.2017.
u 09:52

Tableti mogu biti 
od velike koristi u obrazovanju djece 
jer su im primamljiviji 
od klasičnih knjiga i udžbenika

Kad se prije osam godina pojavio prvi tablet, mnogi su bili zbunjeni činjenicom da taj “mješanac laptopa i pametnog telefona”, kako su ga nazvali, nema tipkovnicu ni miš, već se njime upravlja tipkanjem po zaslonu.

Upravo ta funkcija danas omogućuje razvoj aplikacija uz pomoć kojih se mogu dijagnosticirati bolesti. Prema idejama liječnika, informatičari su kreirali primamljive aplikacije za djecu. Igrajući se na tabletu, djeca prstima prelaze po ekranu koji pritom snima njihove kretnje. Analizirajući te pokrete, liječnici mogu otkriti autizam. Naročito je bitno da mališani pri tome ne proživljavaju šokove kakve bi imali pri dijagnostici u bolnici, a i sam je postupak puno jeftiniji. Osim ove pomoći u pedijatrijskoj medicini, tableti na sličan način pomažu i neurolozima u otkrivanju Parkinsonove bolesti. Pacijenti po ekranima osjetljivim na dodir crtaju spirale, a aplikacija bilježi kako povlače linije, je li pritisak na ekran cijelo vrijeme jednako snažan ili varira, je li spirala jednostavnija ili kompliciranija te koliko im vremena treba da je nacrtaju. Tu su aplikaciju razvili australski liječnici u želji da Parkinsonovu bolest otkriju u što ranijem stadiju. To je, ističu, jako važno jer se ta bolest najčešće otkriva u kasnijim stadijima. Tada ljudi već pate od podrhtavanja i ukočenosti, a u toj fazi bolesti odumrli su neuroni koji dopremaju dopamin do mozga. Dopamin “upravlja” dijelovima mozga koji su odgovorni za izvođenje pokreta i koordinaciju. S obzirom na to da Parkinsonova bolest ima brojne zajedničke simptome s drugim bolestima, teško je na vrijeme ustvrditi radi li se točno o njoj. Terapija je neće zaustaviti, već lijekovi samo kontroliraju simptome pa je stoga vrlo bitno da se bolest otkrije u ranom stadiju kako bi se s liječenjem počelo čim b. Pametni tableti mogu biti od velike pomoći kod srčanih bolesnika. Postoje aplikacije kojima se mjeri puls, a također se mogu unositi i podaci mjerenja tlaka.

Neke od njih tako su kreirane da sve podatke obrade i odmah ih šalju odabranom liječniku. Postoje i aplikacije za oživljavanje bolesnika nakon srčanog udara. Uz njih je potrebno kupiti i držač u koji se stavlja tablet. Slijedeći upute na ekranu, pratite ritam kojim treba masirati srce i na zadani znak pritišćete držač na bolesnikova prsa. Za pomoć afričkim pacijentima razvijene su aplikacije koje prate rad srca poput EKG-a. Liječnici uz pomoć njih pregledavaju pacijente i odmah prepisuju prvu pomoć kako bi stanovnici koji od prvih bolnica žive udaljeni više stotina kilometara uspjeli stići do njih. Tableti mogu biti i od velike koristi u obrazovanju djece jer su im primamljiviji od klasičnih knjiga i udžbenika. Postoje aplikacije s pomoću kojih djeca kroz igru mogu saznati sve o divljim životinjama ili dinosaurima, naučiti geografiju ili pak lakše savladati strani jezik. Pritom je, naravno, korisno postaviti lozinku za instaliranje aplikacija kako oni ne bi skinuli neku igricu neprimjerena sadržaja.

Sve više liječnika u suradnji s informatičarima razvija aplikacije koje uspješno otkrivaju bolesti u ranom stadiju ili prate zdravstveno stanje pacijenta i šalju izvještaj njegovu doktoru. Te pametne sprave vole i djeca koja uz pomoć njih na zabavan način stječu nova znanja

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar FranjoJosip
FranjoJosip
13:05 15.12.2017.

Tko je ovo pisao? Zbrda zdola, " nema niti tipkovnicu ni miš", rečenice koje počnu a ne završavaju, strava.

Avatar nekakav
nekakav
07:52 22.12.2017.

djeca neće naučiti svojom rukom pisati, pravopis im je sve gori i gori, ne mogu pročitati knjigu, niti članak, i svojim riječima prepričati što su pročitali. ne mogu svojim riječima jednu akciju u nogometu prepričati. dajmo djetetu tablet, neće trebati šiljiti olovku, ni trokute, ništa neće trebati. ajmo im motoriku do kraja upropastiti, pa će nas većima imati djecu u 6 razredu osnove debelu, tešku 80 kila, jer se ne kreću. na satu tjelesnog recite mi kolko djece u osmom razredu osnovne može zgrčku napraviti? kako daleko skočiti? kolko dugo svojim rukama držati se na ručama? a s glavom dolje? kolko sklekova? dal mogu rješiti dvije jednadžbe s dvije nepoznanice u osmom razredu? i kolko njih? kužite vi da stvaramo generacije debila? koji će zbog srozavanja obrazovnog sustava mahati diplomama s fakulteta i tražiti veliku plaću, a da nisu u stanju izračunati kolko će banci morati platiti za kredit koji su uzeli. da, teblet im kupimo, svakome po dva, ako mu se jedan pokvari... to je bit, informatizacija, da djeca znaju.... što će znati? poslati mail u 2. razredu osnovne?! to je bitnije od toga da zna nacrtati kuću svojom rukom, gdje će razviti motoriku, prostor, oblik...?

Avatar messerschmidt
messerschmidt
15:24 27.12.2017.

Za rezat špek?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije