Šveđani nakon velike drame prošli u finale Eura!

Danska - Švedska
1/24
26.01.2018.
u 22:38

Švedska je do sada četiri puta bila europski prvak, 1994., 1998., 2000. i 2002. godine, ali baš od te 2002. nije stigla niti do polufinala.

U finalu Europskog prvenstva za rukometaše koje se igra u Hrvatskoj igrat će Španjolska i Švedska, Španjolci su u polufinalu svladali aktualne svjetske prvake Francuze sa 27:23 (15:9), dok su Šveđani nakon produžetka nadigrali aktualne olimpijske pobjednike Dance sa 35:34 (28:28; 16:14).

Švedska je iznenađujuće uspjela nadvisiti Dansku, i to na način da niti u jednom trenutku susreta nije gubila. Najveća razlika između ove dvije momčadi bili su vratari. Kod Šveđana sjajan je bio Andreas palicka koji je sakupio čak 20 obrana, dok su Landin i Green Krejberg na danskim vratima ukupno zaustavili 11 šutova.

1/14

Prvo veće odvajanje Švedska je ostvarila povevši sa 8:5 u 11. minuti, a pred kraj prvoga dijela stigli su i do pet golova "viška" - 15:10 i 16:11. Ipak, Danci su do poluvremena smanjili na 16:14 i zaprijetili da će u nastavku preokrenuti rezultat protiv oslabljene Švedske. Švedska je stigla i drugom dijelu na pet razlike (20:15 u 39. minuti), ali Danska je na krilima Mikkela Hansena stigla do poravnanja na 25-25 pet minuta prije kraja uz igrača više. Ipak, Švedska je s dva gola Zachrissona i jednim Gottfridssona stigla do 28-25 dvije minute prije kraja. No, niti tada se Danska nije predala, u posljednjoj minuti je postigla dva gola, a produžetak je izborila doslovno u posljednjoj sekundi preko Svana.

Takav završetak nije demoralizirao Šveđane koji su i u produžetku zadržali prednost koja je varirala od jednog do dva gola i na kraju su mogli proslaviti veliku pobjedu.

Matthias Zachrisson je s osam golova bio najefikasniji u švedskim redovima, po sedam golova su dodali Nicklas Ekberg i Jim Gottfridsson, dok su Mikkel Hansen sa 12 i Rasmus Lauge Schmidt sa 11 pogodaka bili najbolji kod Danske.

Švedska je do sada četiri puta bila europski prvak, 1994., 1998., 2000. i 2002. godine, ali baš od te 2002. nije stigla niti do polufinala. Jedan od ta četiri naslova, onaj 2000. osvojila je upravo u Zagrebu kada je u Domu sportova svladala Rusiju.