Roma preuzela vrh, Hertha blizu plasmana dalje

Daniele de Rossi
Reuters
03.12.2009.
u 23:12

Iako su u Bundesligi samo na jednoj pobjedi u 14 utakmica, te na začelju ljestvice uz šest bodova zaostatka za pretposljednjim sastavom, nogometaši berlinske Herthe u Europi guraju sasvim dobro.

U četvrtak su u dvoboju 5. kola D skupine Europa lige pobijedili na gostovanju latvijski Ventspils 1-0 golom Rafaela de Arauja u 12. minuti. Isti je igrač u 86. zaradio drugi žuti odnosno isključujući crveni karton.

Tim je rezultatom berlinska momčad na ljestvici D skupine pobjegla Heerenveenu dva boda.

Zaslužni za to bili su nogometaši Sportinga, koji su u Lisabonu zabili za konačnih 1-1 u drugoj minuti sudačke nadoknade te time pokvarili slavlje Nizozemcima. Leandro Damian Grimi bio je precizan nakon sjajne akcije Marata Izmailova i Liedsona. Gosti su vodili golom Assaidija iz 47. minute.

Sporting je ovim remijem samo potvrdio prvo mjesto u skupini. Hertha sada u posljednjem kolu u Berlinu ne smije izgubiti od Portugalaca i svakako će proći u 1/16 finala, obzirom na bolji odnos golova u srazu s Heerenveenom.

Nogometaši Rome pobijedili su na domaćem Olimpicu Basel 2-1 i tako su nakon 5. kola skupine E Europa lige preuzeli sam vrh ljestvice...

No, time nisu izborili plasman u nokaut-fazu ovog natjecanja, budući je Fulham u Londonu s 1-0 bio bolji od već prežaljenog sofijskog CSKA. Roma trenutačno ima deset bodova, no drugi Basel zaostaje samo jedan bod, dok Fulham ima dva manje.

O svemu će odlučivati posljednje kolo, a u "dobitnoj" kombinaciji se nalaze večerašnji suparnici iz Rima. Roma, naime, u zadnjem kolu gostuje u Sofiji kod CSKA koji je dosad upisao samo jedan remi, uz četiri poraza, dok Basel dočekuje Fulham i na St. Jakob stadionu mu je dovoljan i remi za prolaz.

Basel je odlično otvorio utakmicu u Rimu, te je pogotkom Huggela vodio od 19. minute. No, u 33. minuti je Francescto Totti realizirao jedanaesterac za 1-1, a u 58. je Vučinić zabio za pobjedu Rome 2-1.

Bila je ovo peta pobjeda Rome u zadnjih šest nastupa u svim natjecanjima gdje nastupaju (tek su odigrali 1-1 kod Intera u Seriji A), a dobra je vijest za Ranierijevu momčad što im se u ovom ogledu vratio i oporavljeni Daniele de Rossi.

Danny Murphy je promašio jedanaesterac u 9. minuti utakmice Fulhama i CSKA Sofije za domaćina, no tu grešku je vrlo brzo ispravio Gera (strijelac u 15. minuti za konačnih 1-0), nakon čega je ogled u Londonu postao uspavanka, u kojoj su čak i Bugari mogli do izjednačujućeg pogotka.

Nizozemci na svom stadionu dočekuju Latvijce.

Iako nisu trebali, nogometaši turskog Galatasaraya na stadionu Ali Sami Yen u Istanbulu pobijedili su grčki Panathinaikos 1-0 u dvoboju petog kola F skupine Europa lige...

Jedini je pogodak na utakmici zabio Mustafa Sarp u 51. minuti.

Bilo je u Istanbulu i hrvatskih protagonista: Ivan Bebek sudio je utakmicu sa svojim hrvatskim pomoćnicima, dok je Ante Rukavina odigrao svih devedeset minuta u napadu gostujuće momčadi.

Tom pobjedom Turci su ostavili na životu minimalnu priliku bukureštanskom Dinamu u nadu kad je europsko proljeće u pitanju. Rumunji su na svom stadionu pobijedili Sturm iz Graza 2-1 te time došli na tri boda zaostatka za Panathinaikosom (9-6).

Baš ta dva kluba u posljednjem se kolu za dva tjedna sastaju u Ateni. S obzirom da je PAO slavio u Bukureštu 1-0, Rumunjima bi za prolaz trebala pobjeda s dvama golovima razlike.