AFP
02.12.2009.
u 21:26

Momčad Red Bull Salzburga održala je stopostotni učinak u Europa ligi i u 5. kolu G skupine, a među 32 najbolja kluba iz te skupine ide i španjolski Villarreal.

Epilog je to nakon dvije utakmice 5. kola odigrane u srijedu. Red Bull je u Salzburgu svladao Lazio s 2-1, a Villarreal je u Sofiji pobijedio domaći Levski s 2-0. Salzburški klub je vodeći s maksimalnih 15 bodova, Villarreal je drugi s 9, a Lazio je sa 6 bodova otpao iz utrke, jer ima lošiji međusobni omjer od ''žute podmornice''. Levski je i dalje bez bodova.

Nikola Pokrivač igrao je do 87. minute za Red Bull Salzburg u pobjedi protiv Lazija, a u 71. je dobio žuti karton.

Bila je to utakmica s dva potpuno različita poluvremena. U prvom i nije bilo odveć zanimljivo, ali su igrači obje momčadi sve nadoknadili u drugih 45 minuta kada su pala sva tri pogotka, a i jedni i drugi su redali prilike, pogađali okvir gola, zabijali, ali i u većoj mjeri propuštali šanse. Strijelci za domaću momčad bili su Afolabi u 52. i Tchoyi u 78. minuti, dok je za Lazio poentirao Foggia u 57. minuti.

Pogotke za Villarreal u Sofiji u pobjedi protiv Levskog 2-0 postigli su Rossi u 36. i Senna u 84. minuti.

Momčad Fenerbahçea pobijedila je u Enschedeu nizozemski Twente s 1-0 u 5. kolu H skupine Europa lige, čime je i matematički osigurala plasman među 32 najbolja kluba u ovome natjecanju...

Domaći nogometaši i njihov trener, bivši engleski izbornik Steve McClaren, imaju za čime žaliti. Bili su bolja momčad, demonstirali su dobru igru na sredini terena, stvorili više izglednih prilika, ali su pokazali i veliku neefikasnost.

Jednom su pogodili vratnicu, jednom je brazilski branič gostiju Roberto Carlos izbio loptu s gol crte, a kada je Twente napokon zatresao mrežu gostiju, u sudačkoj nadoknadi, pogodak je bio oporavdano poništen zbog zaleđa.

Fenerbahçe je također bio opasan, ali turski klub je znao i iskoristiti jednu od svojih prigoda. Dogodilo se to u 71. minuti, kada je Lugano poentirao glavom za konačnih 0-1.

Fenerbahçe je ovom pobjedom osigurao prvo mjesto na kraju natjecanja, jer sada ima 12 bodova. Twente još uvijek drži svoju sudbinu u vlastitim rukama jer je drugi na ljestvici sa 7 bodova, dva više od Šerifa, koji je kao domaćin u Tiraspolu odigrao sa Steauom 1-1.

Domaćini su poveli u 83. minuti golom Diedhiouja, ali je samo četiri minute kasnije Juan Toja postavio konačnih 1-1. Steaua ne može dalje, jer ima tek tri boda na zadnjem mjestu na ljestvici.

U zadnjem kolu Twente gostuje kod Steaue, a Fenerbahçe će ugostiti Šerif.

Posljednje kolo skupine I Europa lige neće imati veliki rezultatski značaj. Naime, nakon ove se srijede saznalo da dalje idu Benfica i Everton...

Benfica je do najboljih 32 u ovom natjecanju došla pobjedom kod bjeloruskog BATE Borisova 2-1, dok je Everton trijumfirao u Ateni kod AEK-a 1-0.

U Minsku je frcalo na sve strane, domaćin je imao 14, a gosti 11 udaraca prema suparničkim vratima, no na kraju su samo precizni bili gostujući nogometaši. Javier Saviola i Fabio Coentrao su zabili za vodstvo 2-0, a potom je također igrač portugalske momčadi (Luiz) svladao svog vratara za 2-1.

Zbilo se to u 69. minuti, no nastojanja domaćina u zadnjih dvadeset minuta nisu im donijeli trenutak za radost.

Everton je prvi i jedini pogodak u Ateni zabio već u 6. minuti. Na sjajnu asistenciju Joa strijelac je bio ruski nogometaš Biljaletdinov. Dušan Bajević, trener AEK-a, je iznenadio ostavivši čak pet standardnih igrača iz prve momčadi na klupi, pa ne čudi što je Everton relativno lagano zadržao vodstvo i krucijalna tri boda za prolaz dalje.