UEFA Nations League - League A - Group 3 - Portugal v Croatia
1/6
17.11.2020.
u 09:13

Svjetski doprvaci su protiv aktualnih europskih prvaka igrali šest puta upisavši pet poraza i jedan remi uz razliku pogodaka 2-12.

Portugal je uz Francusku, Brazil i Škotsku jedna od reprezentacija koju "Vatreni" nikada nisu pobijedili. Naravno, računajući samo reprezentacija s kojima je Hrvatska igrala više od jednom.

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Europskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale, pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača. Portugal je slavio 3-0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88).

Hrvatska je potom ispala u četvrtfinalu od Njemačke (1-2), a Portugal je izgubio od Češke (0-1).

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2-0, golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1-0, a pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Novi službeni okršaj dogodio se u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1-0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Hrvatska je morala kući dok je Portugal na koncu osvojio europsku krunu.

Protiv Portugala smo igrali i 6. rujna 2018. u prijateljskom susretu u Faru. Bio je to prvi susret "Vatrenih" nakon svjetskog prvenstva u Rusiji na kojem su osvojili drugo mjesto.

Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića, a domaćin je izjednačio u 32. minuti golom Pepea.

U šestom međusobnom susretu, Portugal je 5. rujna ove godine na startu Lige nacija u Portu slavio sa 4-1. Cancelo (41), Jota (58), Felix (70) i Silva (90+4) su zabili za Portugal, a Petković (90+1) za Hrvatsku.

MEĐUSOBNE UTAKMICE HRVATSKE I PORTUGALA
9. lipnja 1996. HRVATSKA - Portugal 0-3 (EP - skupina) Luis Figo (3), Joao Pinto (30), Domingos (88)
12. studenog 2005. Portugal - HRVATSKA 2-0 (prijateljska) Petit (32), Pedro Pauleta (65)
10. lipnja 2013. Portugal - HRVATSKA 1-0 (prijateljska) Cristiano Ronaldo (36)
25. lipnja 2016. HRVATSKA - Portugal 0-1 prod. (EP - osmina finala) Ricardo Quaresma (117)
6. rujna 2018. Portugal - HRVATSKA 1-1 (prijateljska) Pepe 32 / Perišić 19)
5. rujna 2020. Portugal - Hrvatska 4-1 (Liga nacija) Cancelo 41, Jota 58, Felix 70, Silva 90+4 / Petković 90+1)