Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 149
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ZNANSTVENA ANALIZA

Igor Štagljar: ‘Imunološke putovnice’ bit će traženije od suhog zlata?

Travellers wait to check in at Beijing Capital International Airport
Foto: MARTIN POLLARD/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
05.05.2020.
u 10:00

Nameće se legitimno pitanje: je li u redu da uskoro dijelimo svijet na građane imune i neimune na COVID-19?

U doba sveopće ludnice povezane s pandemijom COVID-19, mnogi znanstvenici, ali i političari počeli su zagovarati stvaranje tzv. imunološko-statusnih putovnica (engleski “immunity passports”) koje bi na neki način zdravstvenim sustavima i vladama njihovih država dale do znanja koje se osobe mogu, a koje ne mogu vratiti na posao, ići u kupnju, ukrcati se na avion te slobodno putovati svijetom a da sa sigurnošću možemo tvrditi da one više nisu zarazne, kao i da više nije moguće da se one zaraze virusom SARS-CoV-2. Ovaj osobni osvrt objašnjava što u ovom trenutku na tu temu kaže znanost, na temelju dostupnih seroloških testova.

Spasonosna IgM i IgG antitijela

U trenutku objave mog teksta barem dvadesetak država diljem svijeta već je popustilo restriktivne mjere koje su uvele prije šest tjedana zbog pandemije COVID-19 te su tako počele postupno vraćati u život svoje ekonomije. No postoji mogućnost da među ljudima koji su se već vratili na posao postoje i oni koji su u posljednjih nekoliko tjedana preboljeli COVID-19 a da to uopće nisu znali. Govorim, dakako, o tzv. asimptomatskim COVID-19 pozitivnim osobama, a one, prema svim do sada raspoloživim podacima, predstavljaju 25-50% svih registriranih slučajeva COVID-19. Nažalost, takve asimptomatične osobe su jednako infektivne kao i osobe koje su zaražene virusom SARS-CoV-2 te leže u bolnici priključene na respirator. Kako onda sa znanstvenog aspekta možemo saznati koje bi se osobe mogle vratiti na posao odmah nakon ove karantene, a za koje to nije moguće jer bi postojala opasnost da se zaraze? Ključ ove tajne mogao bi ležati u tzv. serološkim (ili krvnim) testovima putem kojih se mogu detektirati antitijela koja je naš organizam stvorio protiv virusa SARSCoV-2, naravno samo u slučaju da je već došao u kontakt s njim. Kako funkcioniraju ti serološki testovi? Da bih vam mogao odgovoriti na to pitanje, moram prvo zaroniti u molekularno-biološke, tj. imunološke vode.

>> VIDEO Ugledni hrvatski znanstvenici otkrivaju što dosad znamo o koroni

Najednostavnijim rječnikom, kada bilo koji virus, pa tako i SARS-CoV-2, uđe u naš organizam, naš imunosustav se aktivira i nakon desetak dana prvo počinje stvarati antitijela iz tzv. IgM podgrupe. Dotična IgM antitijela žive dosta kratko u našem krvotoku, svega tri do četiri tjedna, tijekom kojih se vežu na proteine koji se nalaze na površini virusa. U slučaju virusa SARS-CoV-2, to je tzv. spike (S) protein (hrvatski “šiljak”), a antitijela tako “označe” virus za uništenje putem makrofaga. To su specijalizirane grupe bijelih krvnih stanica uključene u tzv. fagocitozu stranih supstancija, kao npr. bakterija, virusa, stanica tumora itd. Nakon ta početna 3-4 tjedna, IgM antitijela nestaju iz krvotoka zaražene osobe, nakon čega njen imunosustav počinje stvarati drugi tip antitijela, pod imenom IgG. Njih imunolozi još popularno nazivaju “neutralizirajuća antitijela” jer upravo ta IgG antitijela neutraliziraju virus i sprečavaju ga da se proširi na još više stanica epitela pluća. Najveća količina tih IgG antitijela u pravilu se može detektirati 6-8 tjedana nakon inicijalne infekcije virusom SARS-CoV-2, tijekom kojih su ta antitijela zapravo i najpotentnija u borbi protiv virusa.

U svrhu otkrivanja gore navedenih IgM i IgG antitijela trenutačno se u svijetu koriste tri različita serološka testa, a njihova trenutačna cijena po testu varira između 10 i 20 američkih dolara. Prvi i zasad najviše korišteni test je tzv. metoda ELISA (od engleskog: ENZYME-LINKED IMMUNOSORBENT ASSAY), putem koje se IgM I IgG antitijela mogu detektirati za samo nekoliko sati. ELISA test podrazumijeva korištenje specijalnih plastičnih pločica koje sadrže “bunarčiće” na čijoj se površini nalaze imobilizirani S proteini (tzv. šiljci) virusa SARS-CoV-2. U te bunarčiće onda se doda oko 200 mikrolitara krvi određene osobe. Ako osoba u svojoj krvi ima antitijela tipa IgM ili IgG protiv virusa SARS-CoV-2, ona će prepoznati S protein (šiljak) imobiliziran na površini tih plastičnih ploča, što će u reakciji s tzv. sekundarnim antitijelima koja moramo dodati u te bunarčiće, a koja prepoznaju taj sendvič-kompleks između proteina šiljka/antitijela iz krvi testirane osobe i sekundarnim antitijelima, rezultirati pozitivnim kemijskim signalom, tj. nastankom boje. U protivnom, ako osoba u krvi nema IgM i IgG antitijela, što znači da nije došla u kontakt s virusom SARSCoV-2, neće doći do detekcije prije navedenog kemijskog signala (vidi sliku 1).

Metoda ELISA je zasigurno zanimljiva, ali nažalost nije mjerljiva jer nam ne može sa sigurnošću reći koliko točno IgM i IgG antitijela postoji u krvi pojedine osobe. Drugim riječima, ELISA test može nam samo dati odgovor “da” ili “ne”. Drugi serološki test koji se koristi za detekciju IgM i IgG antitijela u krvi određene osobe zove se “serumski neutralizirajući test” (engl. serum neutralization test). On je dosta složeniji jer se za njega mora koristiti stanična kultura, izolirani serum testirane osobe (on sadrži IgM i IgG antitijela), ali i sam virus SARS-CoV-2 pa se zbog toga na njegove rezultate mora čekati i do nekoliko dana – upravo to je razlog što se taj test puno rjeđe koristi od ELISA testa, jer se on mora izvoditi u najstrožim uvjetima zaštite, tj. u specijalnim laboratorijima. I, na kraju, treći serološki test koji se danas koristi u krvnoj dijagnostici SARS-CoV-2 virusa je tzv. brzi dijagnostički test (engl. rapid diagnostic test). Vrlo slično kao i ELISA test, ta metoda daje nam samo odgovor “da” ili “ne” , ali je zato jako brza, u svega 15 minuta može detektirati antitijela protiv virusa SARSCoV-2 iz doslovno nekoliko kapljica krvi.

Testovi su zasad nepouzdani

Ova tri različita serološka testa u ovom trenutku imaju vrlo važnu ulogu u držanju pod kontrolom sadašnjeg stadija pandemije COVID-19. Naime, zbog toga što smo sada najmanje 12-18 mjeseci udaljeni od lijeka ili cjepiva protiv COVID-19, vrlo je bitno znati koji je dio populacije u određenoj državi već bio u kontaktu s virusom, a koji to nije, a to u ovom trenutku možemo utvrditi jedino gore navedenim serološkim testovima – oni će nam dati do znanja koje se osobe mogu vratiti na posao bez rizika da zaraze druge osobe, ali i koje osobe mogu slobodno putovati svijetom bez bojazni da će zaraziti druge osobe. To je naročito važno u slučaju doktora i ostalog medicinskog osoblja uključenog u njegu tek zaraženog stanovništva, zatim radnika koji su uključeni u tzv. esencijalne aktivnosti svake države (npr. osobe uključene u proizvodnju hrane, pića), ali također i turista, koji bi, na primjer, uskoro htjeli doći na naše more. Drugim riječima, osobe za koje sa sigurnošću možemo tvrditi da su već preboljele COVID-19 uskoro bi mogle dobiti “imunološko-statusne putovnice”, koje bi im dopuštale veliku mobilnost u ovim teškim vremenima povezanim s pandemijom COVID-19. Nekoliko država u proteklih desetak dana izjavilo je da intenzivno razmatra uvođenje takvih “imunološko-statusnih putovnica”: Čile, Italija, Njemačka, Španjolska, Grčka, Ujedinjeno Kraljevstvo.

>> VIDEO Frizerski saloni otvorili su svoja vrata: Pogledajte kakvih se mjera treba pridržavati

Dr. Anthony Fauci, glavni epidemiolog Bijele kuće, prije nekoliko dana izjavio je da takva ideja svakako ima smisla, ali da u ovom trenutku u SAD-u još nije provediva jer su raspoloživi serološki testovi daleko od idealnih. Zašto? Kao prvo, jedan od glavnih problema povezanih s tim testovima njihova je specifičnost – naime, oni mogu detektirati IgM i IgG antitijela iz krvi osoba koje još nisu došle u kontakt sa SARS-CoV-2 virusom, ali su zato bile u kontaktu s drugim ljudskim koronavirusima tipa HCoV-OC43, HCoV-HKU1, HCoV-229E ili HCoV-NL63. Ti virusi kod ljudi uzrokuju samo blaže prehlade, a momentalno također kolaju u brojnim državama. Dakle, u ovom specifičnom primjeru radi se o tzv. lažno pozitivnom rezultatu koji može uzrokovati velike greške. Zamislite da pošaljete takvu osobu na posao s pretpostavkom da je već preboljela COVID-19 a da to zapravo nije bio slučaj. Zdravstveni sustav neke države mogao bi biti odgovoran da je vaš loše proveden serološki test zapravo kriv što se ta osoba zarazila virusom SARS-CoV-2, nakon što ste je poslali da ponovno radi.

Nadalje, veliki problem dosadašnjih seroloških testova su i tzv. lažno negativni rezultati. To znači da zbog tehničkih mana sadašnjih seroloških testova često nije moguće detektirati vrlo niske koncentracije IgM i IgG antitijela u krvi nekih osoba koje su već preboljele COVID-19. Naime, iz sadašnjih znanstvenih istraživanja poznato je da neke osobe koje su već došle u kontakt s virusom SARS-CoV-2 stvaraju vrlo malu količinu IgG i IgM antitijela te se ona u ovom trenutku ne mogu detektirati gore navedenim serološkim testovima jer jednostavno nisu dovoljno senzitivni. Kao i u prvom primjeru, dotičnu osobu zbog nedovoljno senzitivnog testa zdravstveni sustav mogao bi prisiliti da ostane kod kuće iako je ona već preboljela COVID-19. Na kraju, važno je spomenuti da znanstvenici još uvijek ne znaju koliko dugo će trajati imunitet na SARS-CoV-2 jer se radi o potpuno novom virusu. Hoće li taj imunitet u obliku specifičnih IgM i IgG antitijela trajati tri mjeseca, tri godine ili zauvijek? Nažalost, u ovom trenutku nemamo odgovor na ovo važno pitanje.

Imunitet s “crnog tržišta”

Iz svega što sam naveo i sami vidite da smo zasad još dosta daleko od mogućnosti da barem s 95-postotnom točnošću možemo tvrditi da je serološki test proveden na određenoj osobi točan i pouzdan. Jednog dana kada to bude moguće, mišljenja sam da bi masovno provođenje seroloških testova na širokoj populaciji svakog društva, kao i uvođenje mogućih “imunološko-statusnih putovnica” mogli pomoći da saznamo koliko se zapravo virus SARS-CoV-2 raširio po stanovništvu određene države. No moram biti i kritičan te spomenuti da bi posjedovanje takvih “imunološko-statusnih putovnica” moglo uzrokovati ozbiljne posljedice u stvaranju “crnog tržišta” koje bi izdavalo takve putovnice za basnoslovnu cijenu. Također je legitimno pitanje je li u redu da dijelimo svijet na građane imune i neimune na COVID-19 – ovo je zasigurno izvrsna tema za kolege koji se bave zaštitom ljudskih prava. Na kraju svog osvrta htio bih spomenuti da nam virus SARS-CoV-2 definitivno i dalje puše za vratom, ali znanost uvijek zahtijeva da svaki molekularno-biološki test funkcionira besprijekorno, a to sa sadašnjim serološkim testovima nije slučaj. Dok ne riješimo taj problem, bit će vrlo teško implementirati ideju uvođenja spomenutih “imunološko-statusnih putovnica”.

Ključne riječi

Komentara 25

DU
Deleted user
10:23 05.05.2020.

Imam osjećaj da nas neće tako brzo pustiti da živimo.Nešta se valja iza brda

DA
danpetko
11:11 05.05.2020.

I što - danas dobijem putovnicu, a sutra se mogu zaraziti i slobodno putujem? Kakve su to sve providne gluposti da čovjek ne povjeruje. Od obične prehlade napravili neviđen cirkus i uspostavili diktaturu. Samo, ima ona narodna; možeš kako hoćeš ali nećeš dokle hoćeš!

ST
stefj
10:22 05.05.2020.

Opet je birokracija iskoristila stvar i "uhljebila" se u cijelu histeriju oko virusa. Nećemo se nikada izvuči iz ovoga, nikada...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije