Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 170
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
26.06.2018. u 08:36

Državni sud ignorirali su tako što su, koristeći brojčanu nadmoć na entitetskoj (federalnoj) razini “donjeg doma”, usvojili entitetski Zakon o izbornim jedinicama i raspodjeli mandata. Time su nedvojbeno poručili - nećemo provesti odluke Ustavnog suda BiH oko Izbornog zakona, entitet je iznad države i ne priznajemo državne institucije.

Prošloga tjedna pet vodećih bošnjačkih političkih stranaka izvelo je mini državni udar. Iz entitetskog Parlamenta krenuli su u podjelu Bosne i Hercegovine na bošnjački i srpski entitet. Scenarijem preuzimanja državnih ovlasti, odnosno neposluhom prema Ustavnom sudu BiH, demaskirali su politiku podjele koju su godinama sustavno provodili.

Državni sud ignorirali su tako što su, koristeći brojčanu nadmoć na entitetskoj (federalnoj) razini “donjeg doma”, usvojili entitetski Zakon o izbornim jedinicama i raspodjeli mandata. Time su nedvojbeno poručili - nećemo provesti odluke Ustavnog suda BiH oko Izbornog zakona, entitet je iznad države i ne priznajemo državne institucije.

Podsjetimo, Ustavni sud BiH donio je odluku kojom se brišu odredbe državnog Izbornog zakona kojima se omogućavao nacionalni izborni inženjering i ignoriranje izborne volje hrvatskoga naroda. Bošnjačke političke stranke do sada su, koristeći neustavne zakonske odredbe, pokušavale same uspostaviti vlast u entitetu Federacija.

Ustavni sud naložio je državnom Parlamentu da se izmijeni takav diskriminirajući Izborni zakon i da se Hrvatima omogući da sami biraju svoje zastupnike. Bošnjački i lijevi i desni političari odlučili su izigrati državna tijela i “pravdu” većinskom voljom nametnuti na polovici države. Preglasavajući Hrvate u Zastupničkom domu Federacije bošnjačke stranke izglasale su federalni izborni zakon koji je zapravo kopija osporenog državnog zakona. Bez obzira na to što se Ustavni sud nije ni bavio izbornim zakonom Federacije, jer takav zakon i ne postoji, već isključivo državni Izborni zakon koji je trebalo mijenjati. Stavljajući se iznad državnih institucija, Bošnjaci su Republici Srpskoj poslali poruku da su entitetski ustavi iznad državnog. Motivirali su Srbe da po tim bošnjačkim pravilima sada na jednak način mogu bez dopuštenja državnih institucija organizirati, recimo, referendum o odcjepljenju.

Hrvati su zgroženi. Ovakav scenarij njih potpuno eliminira kao politički narod. Ostali su sami u borbi za uređenu, cjelovitu, europsku državu BiH. Koja im jedino jamči opstanak. Srbi su već zaokružili svoj teritorij. On je kompaktan i lako ga je iz republike pretvoriti u državu, još lakše nakon “državnog udara” u Federaciji. Bez obzira na njega, Bošnjaci će “svoj entitet” malo teže pretvoriti u državu zato što su teritorijalno isprepleteni s Hrvatima. Zato čekaju da ih isele. Međunarodna zajednica mirno promatra rušitelja Daytona. I optužuje one koji ga istinski brane. I taj apsurd uklopio se u sve one zbog kojih se državu sustavno rastače. Možda sada, kada su maske pale, BiH i ima šanse.

Bez obzira na to je li na djelu srpsko-bošnjački dogovor o podjeli BiH, Hrvati kao europski narod mogu i moraju biti njezin vezivni faktor. Osobito što je još (državna) pravda na njihovoj strani. Bitku za državu s tri jednakopravna naroda izgubit će tek onda ako Ustavni sud BiH sebe proglasi neustavnim.

Komentara 5

MA
martom
13:26 26.06.2018.

Po broju komentara vidi se da je Hrvatska i Hrvati, digli ruke od BiH Hrvata!! Bez istih nema niti Hrvatske, dovoljno je baciti pogled na kartu i vidjeti ovu kiflu od države i iščupano srce Hrvatsko tj. današnju BiH!

JA
Jania
09:27 26.06.2018.

Muslimani su odavno priznali poraz od Srba i digli ruke od RS, samo slijepac to nije vidio. "Junače" se prema Hrvatima jer su oni malobrojniji, ali mislim da im u konačnici račun ne će štimati.

DI
Direkt
09:12 26.06.2018.

Sadili smo tikve sa bošnjacima, kršili ustav,organizirali referendum sa Bošnjacima bez srba, započeli rat, Tudjman stavio točku na Hr u BiH i sad se čudimo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije