Gotovo da nema osobe koja nije osjetila bol u leđima, zglobovima, kostima, mišićima, osobito ako je već ušla u četrdesete godine. Štoviše, reumatske bolesti koje su nekad bile uobičajene kod starije populacije danas napadaju sve mlađe, pa čak i djecu.
Reuma podrazumijeva niz zdravstvenih problema, a zajednički su joj bolovi u kostima, mišićima, zglobovima i tetivama te smetnje u hodanju. Vrlo je česta među ljudima srednje i starije dobi, no suvremeni način života – između ostalog, sjedenje za računalom i vožnja automobilom s posla i na posao – pridonio je porastu broja oboljelih, čak i među adolescentima. Stručnjaci upozoravaju da danas nitko nije pošteđen neugodnih reumatskih bolesti, a dijele ih prema uzroku na:
1. bolesti nastale istrošenošću kostiju, zglobova, hrskavice, tetiva, kao što je artroza,
2. upale zglobova, poput artritisa,
3. reumu mekanih dijelova tijela (mišići, tetive, vezivno tkivo itd) kao fibromialgija,
4. reumatske bolesti nastale zbog smetnji u metabolizmu, kao na primjer giht, osteoporoza.
Opća klonulost, oticanje zglobova...
Uočite li oteklinu i bolove u zglobovima zasigurno ste “upali” u grupu reumatičara. Pa i sam naziv reumatizam koji nastaje od grčke riječi „rheumatismos“, što znači strujanje, protjecanje, upućuje na širenje boli, otekline, upale. I to su glavni simptomi: oticanje, ukočenost mišića, bolovi u zglobovima i vrućica.
Osim ovih glavnih simptoma, neka reumatska oboljenja u početku prati neobjašnjiva visoka temperatura te bolesti unutarnjih organa, kojima nije jasan pravi uzrok. Katkad se javlja samo opća klonulost.
Najčešće je artroza posljedica istrošenosti zglobova na koljenima, kukovima, prstima i kralježnici. Tipičan je početni bol na početku kretanja, koji brzo nestaje, te bol kod dugog kretanja ili uspinjanja stepenicama.
Za vrijeme mirovanja bolova nema. Kod promjene vremena dolazi do osjećaja napetosti u zglobovima. S vremenom može doći do deformacije zglobova, smetnji pri kretanju...
Upale zglobova javljaju se u različitim dijelovima tijela. Ako je pogođen samo jedan zglob, riječ je o artritisu, ako je više zglobova upaljeno, o poliartritisu.
Kod ove bolesti imunološki sustav bori se protiv vlastitog tijela. Bolovi se javljaju i za vrijeme mirovanja i kretanja. Zglobovi su vrući, jako bole i natiču. Kod kroničnog poliartritisa zglobovi se jako oštećuju, a ako se bolest ne liječi, dolazi do trajnih oštećenja. Obično su obje strane tijela pogođene, poput prstiju lijeve i desne ruke. Promjene na koži su rijetke. Razvojem bolesti sve je veći broj zglobova zahvaćen upalom, tekućina se nakuplja u zglobovima, što dovodi do natečenosti.
Prvi su simptomi upale zglobova opći osjećaj slabosti, nedostatak apetita, povremeno znojenje za vrijeme spavanja, povišena tjelesna temperatura, umor i ukočenost zglobova ujutro. Ukočenost zglobova u početku se javlja u prstima, traje satima i onemogućava stiskanje šake. Ako ove poteškoće traju manje od 30 minuta, nije posrijedi ništa ozbiljno.
Simptomi s vremena na vrijeme
Kod većine pacijenata simptomi bolesti javljaju se u fazama napada, s vremena na vrijeme. Ovakav proces može trajati godinama, a najčešće se bolest razvija brzo tijekom prve dvije godine i zato je rana dijagnoza bolesti jako važna.
Reuma mekanih dijelova tijela napada tetive i mišiće. Fibromialgija praćena je bolovima u čitavom tijelu na različitim tetivama. Prvi su simptomi jaki bolovi u mišićima i vezivnom tkivu. Napadi bola javljaju se u različitim dijelovima tijela. Psorijazni artritis upala je zglobova pacijenata koji boluju od psorijaze. Bechterewljeva bolest reumatska je upala kralježnice koja se u prosjeku prvi put javlja oko 23. godine života. Točan uzrok nastanka nije uvijek poznat. Poznata je povezanost reume s kiselošću organizma. Zato je prvi i najvažniji korak promjena prehrambenih i životnih navika.
Prim. mr. sc. Zoja Gnjidić, ravnateljica
Prim. mr. sc. Zoja Gnjidić, ravnateljica Poliklinike "Dr. Drago Čop": Ključ je upoznati pacijenta
Duševna i psihička bol, uzrokovana socijalnom nesigurnošću, crnim vijestima, strahovima, utjecat će i na fizičku bol
Reumatske bolesti gotovo redovito prati bol koja je uvijek subjektivna i tako joj treba pristupiti. Duševna i psihička bol, uzrokovana socijalnom nesigurnošću, crnim vijestima s TV-a, strahom od invalidskih kolica... utjecat će i na fizičku bol. Stoga uvijek naglašavam – možda je čak važnije upoznati osobu koju boli nego potpuno poznavati bolest da bismo je mogli liječiti.
Pristup bolesniku mora biti kompleksan, valja sagledati pacijenta s više aspekata i prema tome mu odrediti terapiju. Katkad, primjerice ,pacijenta sve boli, a ne može se naći jedan patološki aspekt.
Medikamentozna terapija učinkovito uklanja bol, a preporučuje se i medicinska gimnastika. Hodanje – 30 minuta dnevno – prevenirat će brojne bolesti.
Što je dobro Prvi i najvažniji k
Što je dobro
Prvi i najvažniji korak – promijenite prehrambene navike i spriječite zakiseljenost organizma
Jedite proso, povrće, voće, pripremite svježi sok od cikle i mrkve, konzumirajte jabučni ocat
Pola žličice sode bikarbone dnevno pomiješane s vodom učinkovito je sredstvo protiv reumatskih tegoba
Sodu bikarbonu treba uzimati između obroka
Učinkovito je i riblje ulje
Što nije dobro
Meso, mliječni proizvodi, šećer, kava i alkohol zakiseljuju organizam i potiču razvoj reumatskih bolesti
Klonite se vježbi koje jače opterećuju vaše bolne zglobove, pa tako izbjegavajte i hodanje na asfaltu
Obvezno izbjegavajte podizanje utega, kolikogod da ste to ranije prakticirali
Čim osjetite bol, smjesta prestanite s aktivnostima
Izbjegavajte izlaganje niskim temperaturama i vlazi
Pratite nas