Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 137
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
važno je

Profesionalci otkrivaju koje maslinovo ulje odabrati za kolače, a koje za salate

Shutterstock
29.05.2020.
u 16:30

Kad je vrhunsko maslinovo ulje u pitanju, najbolji način gurmanskog uživanja u njemu je onaj izravni – samo uz komad dobrog kruha, no prilikom sljubljivanja maslinova ulja i hrane aroma i snaga ulja mora biti usklađena s ostalim sastojcima

Maslinovo ulje tradicionalno je osnovno ulje na području Mediterana. Osim u svakodnevnoj kuhinji, može poslužiti i kao couvert, marinada, prirodni konzervans, otapalo za čuvanje bilja i hrane te masnoća pri pripremi kolača i slastica. Prilikom sljubljivanja maslinova ulja i hrane aroma i snaga ulja mora biti usklađena s ostalim sastojcima.

Foto: Shutterstock

Blaga, slatka ulja najbolje pristaju uz ribu, a pikantnija se ulja slažu s gorkim povrćem kao što su raštika, radič i rukola i jelima snažnijih aroma.

Ulja blažeg okusa i voćnog mirisa mogu se upotrebljavati za salate i dodavanje u već gotova jela ili se koristiti u spremanju slastica. Jača ulja, koja karakterizira oštar, pikantan okus koji se osjeti u grlu dobro se slažu s jelima snažnijeg karaktera, primjerice s mesnim jelima, gorkim povrćem poput radiča i jelima s češnjakom te se koriste u pripremi marinada. Ulja srednje jačine imaju voćne i travnate arome zaokružena okusa koji pristaje pečenom kruhu poput focaccie, kuhanom povrću i namazima. U treću skupinu pripadaju blaga ulja nježnog, slatkog okusa koji podsjeća na maslac. Ulja takvih karakteristika pogodna su za upotrebu u kolačima i umacima, odnosno u jelima u kojima ne želimo da okus ulja dominira.

Foto: Shutterstock

Pravila treba prilagoditi osobnom ukusu

Međutim, na kraju ipak odluka koje ulje upotrijebiti u određenom jelu ovisi o osobnom ukusu. Gotovo ne postoji jelo kojem maslinovo ulje ne pristaje. Kuhano povrća, riba i meso sa žara, juhe i variva samo su neka od jela koja se u našim krajevima konzumiraju uz obavezan dodatak ove zlata vrijedne hrane. Maslinovo ulje čini sastavni dio mnogih umaka i namaza pa bi tako, primjerice, priprema ribljeg namaza, pesta genovesea, baba ganuša, kojeg zbog fantastičnih aroma zovu još i vegetarijanski kavijar, ili hummusa bez maslinova ulja bila kao priprema hrane bez soli. Mućenjem maslinova ulja u sjeckalici za hranu ili blenderu dolazi do stvaranja emulzije i ugušćivanja umaka, a ključ uspješnog spajanja ulja s kiselim namirnicama poput octa polako je ulijevanje ulja prilikom mućenja, i to kap po kap.

Foto: Shutterstock

Maslinovo ulje u slastičarstvu

Iako je dodavanje maslinova ulja u slastice u našim krajevima još donedavno zvučalo kao radikalan potez, pečenje kolača s dodatkom maslinova ulja u mediteranskim kulturama prakticira se već stoljećima.

Maslinovo ulje osigurava tortama i kolačima laganu teksturu i u receptima se može koristiti umjesto maslaca i drugih ulja.

Također, desertima daje novu okusnu dimenziju koja kod upotrebe određenih ulja može biti intenzivna i prevladavajuća, a onima koji je smatraju nametljivom preporučuje se koristiti okusno lakša ulja kasne berbe. Neosporno je da je najbolji način gurmanskog uživanja u maslinovu ulju onaj izravni – samo uz komad dobrog kruha. Termički neobrađeno sirovo ekstradjevičansko maslinovo ulje dodano na svježu rajčicu ili netom pripremljeni odrezak daje jelima „ono nešto“ bez čega jelo nije potpuno, uravnotežuje kisele okuse i naglašava arome. Za maksimalni učinak dovoljna je manja količina, a jela koja možemo poprskati su salate, juhe, riba, meso, povrće, kruh, pa čak i kokice.

Komentara 1

Avatar KimberlyQW82
KimberlyQW82
00:41 30.05.2020.

w​​w​​w​​.​​l​​o​v​e​​x​​x​​.​​c​​l​​u​b

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije