Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 180
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'SVIJET NAKON KRIZE NEĆE BITI ISTI'

Hrvatska poduzeća lani su se u EIB-u zadužila više od pola milijarde eura

Passengers wear face masks at Friedrichstrasse station during COVID-19 lockdown in Berlin
Foto: Fabrizio Bensch/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/4
26.02.2021.
u 12:13

Od 27 europskih zemalja, Hrvatska je šesta po iznosu za koji se u 2020. zadužila u Grupi Europske investicijske banke u obliku kredita, vlasničkog kapitala i jamstava – a to je 1,09 posto hrvatskog BDP-a

Od 27 europskih zemalja, Hrvatska je šesta po iznosu za koji se u 2020. zadužila u Grupi Europske investicijske banke. EIB je lani klijentima u Hrvatskoj plasirao više od 530 milijuna eura u obliku kredita, vlasničkog kapitala i jamstava, rekordan iznos dosad koji predstavlja 1,09 posto hrvatskog BDP-a. Od toga se na EIB odnosi 342,5 milijuna eura, a na EIF (Europski investicijski fond) 187,9 milijuna eura. Najviše su se zadužila mala i srednja poduzeća.

Dajemo im kisik da prežive dok traje kriza – prokomentirao je Dario Scannapieco, potpredsjednik EIB-a zadužen za poslove u Hrvatskoj na godišnjoj konferenciji za novinare u Hrvatskoj na kojoj je sudjelovao i ministar financija Zdravko Marić.

Na pitanje kakvo je stanje s lošim kreditima i koliko ih tvrtke u krizi uspijevaju servisirati, Scannapieco kaže kako su trenutačno udjeli NPL-ova ("non performing loans" – neprihodujući krediti) marginalni jer su na europskoj razini usvojene odluke o moratorijima i mjere potpore.

No, prestankom krize sve će mjere biti reducirane i pojačani stres za tvrtke bit će tu. U 2021. osjetit će se posljedice onoga što se događalo u 2020.; kad popuste mjere koje uključuju državne potpore i moratorije, očekuje se rast. Svijet nakon krize neće biti kao onaj prije krize. No, mi ćemo biti tu; u Hrvatskoj smo s našim partnerima otvorili nove izvore financiranja i pomogli u pokretanju prvih fondova rizičnog kapitala – tu smo da potpomognemo hrvatske šampione koji će trebati financiranje – poručuje potpredsjednik EIB-a referirajući se na nove fondove rizičnog kapitala pokrenute u suradnji s HBOR-om. U 2020. s radom je krenuo Prosperus Growth Fund u koji su EIF i HBOR uložili 70 milijuna eura, a namijenjen je startupovima te malim i srednjim poduzećima kojima ove institucije financiranjem ulaze u vlasničku strukturu. EIF će upravljati ovim zajedničkim ulaganjem na temelju jamstava iz Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSU-a).

– Tim aktivnostima modernizirana su hrvatska financijska tržišta i povećana je sposobnost domaćih financijskih institucija za poticanje gospodarskog oporavka i razvitka. EIB s nestrpljenjem iščekuje daljnju suradnju s hrvatskom Vladom, kao i s privatnim i javnim sektorom kako bi se iskoristile prilike za ulaganja vrijedna više milijarda eura, koje proizlaze iz programa oporavka od pandemije bolesti COVID-19 na cijelom prostoru EU, uz istodobnu provedbu inicijativa i programa djelovanja u području klime i održivog, kružnog gospodarstva. Moramo se pobrinuti da Hrvatska iz tih projekata izvuče što veću korist, oporavi se i nastavi s održivim gospodarskim i društvenim razvitkom – kaže Scannapieco.

Ministar financija Republike Hrvatske Zdravko Marić istaknuo je da je Grupa EIB pružanjem potpore MSP-ovima i srednje kapitaliziranim poduzećima preko domaćih financijskih posrednika pripomogla zadovoljenju trenutačnih potreba za likvidnošću u razdoblju teškoća kakve se odavno ne pamte.

– Osim hitne potpore, pomoć je smjesta osigurana i za investicijske projekte koji su u tijeku kako bi se omogućio njihov nastavak. Budući da nas povećana neizvjesnost čeka i u predstojećem razdoblju, drago nam je što nam Grupa EIB-a pomaže u oporavku, kao i u ispunjavanju dugoročnih investicijskih potreba. U tom smislu, Banka EU odigrat će važnu ulogu u svladavanju budućih izazova u Hrvatskoj – ističe ministar financija.

U 2020. EIB je plasirao ukupno 342,5 milijuna eura u okviru šest poslova ugovorenih za financiranje malih i srednjih poduzeća u Hrvatskoj. Više od 70 posto tog iznosa (245,5 milijuna eura) osigurano je u suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak. Preostalih 97 milijuna eura domaćim je poduzećima plasirano posredstvom banaka. Ukupni krediti EIB-a u Hrvatskoj time su dosegnuli 7,06 milijardi eura.

EIF je plasirao dodatnih 187,9 milijuna eura, a i za njih je 2020. rekordna u Hrvatskoj; 96 milijuna eura u obliku vlasničkog kapitala, 90,6 milijuna eura u jamstvima i 1,3 milijuna eura kroz uključivo financiranje.

Zbog pandemije EIB je izdvojio dodatnih 180 milijuna eura za plasmane u Hrvatskoj i rade na prenamjeni i proširenju postojećih kredita MSP-ovima i srednje kapitaliziranim poduzećima radi potpore najpogođenijim tvrtkama.

VIDEO Od 12. veljače do 15. svibnja posjetite izložbu "Hrvatska svijetu"

Komentara 2

DU
Deleted user
13:08 26.02.2021.

novo nenormalno

Avatar Edgedancer
Edgedancer
13:04 26.02.2021.

Sve je i skovano zbog zaduživanja

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije