Posao u IT-sektoru prilično je siguran, čak 96 posto ispitanih tvrtki izjavilo je da ne planira smanjivati broj trenutačno zaposlenih IT-kadrova, čime informatički sektor potvrđuje neiskorišteni potencijal u okvirima nacionalne ekonomije, jedan je od zaključaka istraživanja među poslodavcima o njihovim potrebama za zapošljavanjem IT-stručnjaka izrečen na tehnološko-poslovnoj konferenciji WinDays održanoj proteklog tjedna u Rovinju. Istodobno, 50 posto ispitanih planira nastaviti zapošljavati nove IT-stručnjake, a čak 80 posto njih i ove je godine izjavilo da u Hrvatskoj nedostaje kvalitetnog IT-kadra!
Nema krize za IT
– U prijelomnim trenucima za gospodarstvo i velikim potresima na tržištu rada izrazito je bitno znati iskoristiti potencijal gospodarske grane koja ostvaruje pozitivno poslovanje. Podatak da će se u sljedećih godinu dana otvarati nova radna mjesta za IT-profesionalce mora biti signal nadležnim tijelima da osiguraju poticajno okruženje koje bi ovu brojku trebalo višestruko povećati – izjavio je Hrvoje Balen, predsjednik upravnog vijeća Visoke škole za primijenjeno računarstvo.
Među tvrtkama koje su izrazile potrebu za novim informatičkim profesionalcima najviše je onih s više od 50 zaposlenih na IT-poslovima – 71 posto tvrtki koje se mogu smatrati velikima zapošljavat će IT-stručnjake ove godine, dok u tvrtkama s manje od deset zaposlenih 40 posto njih ima potrebu za novim IT-profesionalcima.
Programeri najtraženiji
U trenutačnim potrebama zapošljavanja, u profesionalnim IT-tvrtkama pokazuje se veći kapacitet zapošljavanja novih IT-stručnjaka u odnosu na tvrtke – korisnike informatičkih tehnologija. Gotovo 80 posto srednjih i većih IT-tvrtki ima namjeru u ovoj godini zapošljavati nove profesionalce, dok IT-odjeli planiraju nešto manji opseg zapošljavanja novih ljudi.
Profili informatičkih stručnjaka, za koje je najvjerojatnije da će se uspješno zaposliti u sljedećem razdoblju, su programeri i sistemski inženjeri: 49 posto tvrtki ima potrebu za programerima koji će raditi na razvoju njihovih aplikacija i rješenja, dok će njih 20% potražiti sistemske administratore odgovorne za održavanje računalne i komunikacijske infrastrukture.
Također postoji znatna potreba za IT-konzultantima (12%) i analitičarima (10%). Većina tvrtki obuhvaćenih ovim istraživanjem, kao prirodna tržišta na kojima vide svoj prostor za širenje, podjednako prepoznaju Hrvatsku, Europsku uniju i globalno tržište. No ipak bitno odskače svijest o potrebi širenja u neposredno susjedstvo i regiju jugoistočne Europe – 59 posto ispitanih tvrtki uvjereno je da hrvatske ICT-tvrtke mogu biti konkurentne na ovom području.
Iznimno važnim smatraju ispitanici poticanje obrazovanja informatičkih stručnjaka, privlačenje stranih investicija i smanjenje poreznih davanja iz plaće pojedinca, dok su dostupnost širokopojasnog interneta, jačanje domaće ICT-industrije i brža integracija novih stručnjaka u tržište rada nužni.
Visoka škola za primijenjeno računarstvo i Algebra grupa predstavili su rezultate ovogodišnjeg velikog istraživanja među poslodavcima o njihovim potrebama za zapošljavanjem IT-stručnjaka. Istraživanje je provedeno četvrtu godinu zaredom te je obuhvatilo gotovo 450 hrvatskih tvrtki koje predstavljaju najznačajniji udio u ukupnom zapošljavanju IT-stručnjaka. U istraživanju su sudjelovali direktori informatike i direktori ljudskih resursa. Istraživanje je provedeno uz potporu Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore i Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku.
Pratite nas