Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 126
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Angela Merkel dobila povjerenje Bundestaga

Angela Merkel ponovno na čelu njemačke politike

Angela Merkel
REUTERS
28.10.2009.
u 15:32

Angela Merkel će i u drugom kancelarskom mandatu biti na čelu njemačke politike, no iznenađenje je da nije dobila povjerenje svih koalicijskih zastupnika.

Angela Merkel će i u drugom mandatu biti na čelu njemačke politike, no iznenađenje je da nije dobila povjerenje svih koalicijskih zastupnika. Koalicija CDU/CSU-FDP ima sveukupno 332 zastupnika u njemačkom Bundestagu, no Angela Merkel je svoj mandat potvrdila sa "samo" 323 glasa (52,8 posto).



Prema informacijama iz redova liberala i kršćanskih demokrata svi su koalicijski zastupnici bili nazočni tako da je jasno da se nekolicina, točnije njih devet, izjasnila protiv kandidature Merkel. Nakon glasovanja zastupnici nisu htjeli razgovarati o tome tko su "odmetnici" unutar koalicije. Zastupnici nisu bili spremni komentirati događanja te su ustvrdili da vlada sada ima puno posla te da se nema vremena za takve sitnice.

Ministar prometa, Peter Ramsauer (CSU) u razgovoru za televiziju Phoenix izjavio je da nije zabrinjavajuće što Merkel nije dobile sve koalicijske glasove jer još "nikada jedan poslijeratni kancelar nije dobio sve glasove svoje koalicije".

Merkel je prihvatila mandat te zahvalila svojim kolegama za izrečeno povjerenje. U 12 sati nova-stara kancelarka je od predsjednika Hortsa Köhlera dobila dokument o potvrdi mandata. U poslijepodnevnim satima Merkel bi trebala službeno preuzeti dužnost kao i njezinih 15 ministara.

Da Merkel i njezini kolege ne žele gubiti vrijeme, pokazuje i činjenica da je za kasno poslijepodne zakazana prva sjednica kabineta što je početak nove vladavine u Republici Njemačkoj. Navečer Merkel putuje u Pariz kako bi održala prvi službeni sastanak u novom mandatu s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem.

Nakon četiri godine velike koalicije s SDP-om, koja nijednoga koalicijskog partnera nije zadovoljila, sada se transformirala u koaliciju koja će biti puno koherentnija od prethodne iako se u početku strahovalo od mogućih neslaganja oko porezne politike. Nakon 11 godina u opoziciji, stranka ministra vanjskih poslova Guida Westerwellea u ovom sazivu Bundestaga dobila je povjerenje 14,6 posto građana, što je najbolji izborni rezultat od osnutka stranke 1948. godine.

Najveći kritičari "crno-žute" koalicije su SDP-ovi zastupnici te Zeleni (Bündnis 90/Die Grünen) koji su od kancelarke zatražili predstavljanje svog plana za nadolazeće razdoblje što je ona odgodila do 10. studenoga.
Predsjednica Zelenih, Renate Künast izjavila je kako kancelarka svojim ponašanjem omalovažava njemački Bundestag te da je neprihvatljivo da kancelarka putuje po svijetu prije negoli je svoj program predstavila u vlastitoj zemlji. Zastupnik Zelenih, Jürgen Tritin nazvao je ponašanje koalicije arogantnim.



SDP-ov predsjednik Frank Walter Steinmeier kritizirao je postupanje vlade te smatra da je nedopustivo da SAD i Bruxelles znaju o budućim potezima vlade prije vlastitog naroda. Iako je dojučerašnji partner Angele Merkel svoje riječi birao puno pažljivije od drugih zastupnika, evidentno je da opozicijsko nezadovoljstvo raste prije negoli je vlada zapravo počela sa svojim radom.

Kritike sa svih strana

Angelu Merkel, kćer evangeličkog svećenika nisu kritizirali samo opozicijski zastupnici, njezino imenovanje Wolfganga Schäublea za ministra financija izazvalo je, najblaže rečeno, iznenađenje u medijima. Političar koji je u proteklom mandatu bio ministar unutarnjih poslova često je kritiziran zbog kontroverzna stava prema zaštiti privatnosti.

Najveći skandal u vezi s Schäubleom je bio onaj primanja "donacija" od trgovca oružjem Karlheinza Schreibera 1994. godine. Schäuble je za istrage priznao da je od trgovca oružjem primio iznos od 100.000 tadašnjih maraka, no do danas nije razjašnjeno gdje su završili novci. Unatoč tomu i mnogobrojnim drugim skandalima manjeg intenziteta u koje je bio upleten pripadnik poslijeratne političke elite, Merkel je Schäubleu dala resor koji upravlja dijelom kapitala više od 80 milijuna građana.

No, Schäuble koji je prikovan za kolica nakon jednog atentata 1990. godine ni u prethodnom mandatu nije bio manje rigidan i neshvatljiv u svojim postupcima. Veliku je raspravu pokrenuo njegov prijedlog kako bi se u pojedinim slučajevima trebalo koristiti vojsku i za očuvanje unutarnje sigurnosti, što je kod opozicije odjeknulo kao bomba. Sabine Leuthheusser-Schnarrenberger (FDP) je tadašnjeg ministra unutarnjih poslova optužila da ne razlikuje mirnodopsku od ratne politike te da su njegovi prijedlozi opasnost za slobodu pojedinca, što se pokazalo donekle opravdanim napadom nakon što je Schäuble izjavio kako bi po njegovu mišljenju bilo dobro izgraditi jedan logor po uzoru na Guantanamo gdje bi se mogle internirati "opasne" osobe.

Na upit jednoga nizozemskog novinara kako Merkel može povjeriti novac građana čovjeku koji je zaboravio gdje se nalazi 100.000 maraka, novoutvrđena kancelarka nije imala odgovor. Jedino što joj je preostalo ustvrditi je da vjeruje Schäubleu.



Nakon početnih problema, zanimljivo će biti vidjeti kako će se nova vlada snaći na novouređenoj političkoj sceni i hoće li se problemi nastaviti ili zaboraviti nakon prvih zadovoljavajućih poteza "crno-žute" koalicije.

Ključne riječi

Komentara 1

BT
bili-tartuf
16:30 28.10.2009.

..i to bi tribala biti novost ??...stvasta...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije