Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 177
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Razvoj električnih vozila
Povratak na članak

U Europi treba sagraditi 20 do 30 gigatvornica samo za proizvodnju baterijskih ćelija

Zbog klimatskih promjena raste proizvodnja električnih vozila: Struja zamjenjuje naftu, a nalazišta litija i kobalta bušotine pa Čile i kKongo, s najvećim zalihama tih metala, postaju nova Saudijska Arabija.

Komentari 4

ST
stefj
23:33 13.05.2021.

A eto, netko se i sjetio da u EU nema tvornica baterija, a cijeli zeleni razvoj je temeljen na njima. Ne samo da nema baterija, EU nije u vrhu niti u istraživanjima vezanim uz baterije... Tako da sve te tvornice koje se možda naprave, pitanje kakve baterije će proizvoditi, po čijim licencama, a problema zbrinjavanja baterija se nitko niti ne dotiče... No nije to jedini problem, u EU se ne proizvode niti čipovi niti elektroničke komponente, a svaki auto ih je prepun... Lijepo se je to EU zamislila, razvoj bazira na Američkoj tehnologiji i licencama, Azijskim komponentama, te Afričkim i Južnoameričkim sirovinama. Nije čudo što cijeli svijet plješće EU birokraciji, svi će se opernatiti na račun EU građana... To se zove preraspodjela bogatstva...

VL
MT
makan tahi
08:59 14.05.2021.

kad će poćeti otkupljivati stare litijske baterije po dobroj cijeni na reciklaži

VL
ZA
zagi101
00:04 18.05.2021.

EU birokracija po običaju u svemu kaska za ostatkom svijeta jer je preglomazna i samoj sebi je svrha

VL
SI
sisavac
09:53 24.05.2021.

eu samo priča, i uvodi sve veća ograničenja za dizelaše i benzince, da bi dobila novac za financiranje ovakvih bezvezarija. električni auti budu i trebaju biti samo jedna od više vrsti pogona. nije nafta tolki problem, preuveličan je utjecaj , i to negativan, na okoliš zbog nafte i plina, ugljena. za ugljen postoje filtri koji rješavaju teške metale, a co2... i za njega postoji rješenje, ne košta puno, jeftinije nego nasilno uvođenje tzv. zelenih tehnologija. sve zelene tehnologije imaju jedna problem, da im trenutna dostupnost i cijena ovisi o jeftinoj nafti. bez jeftine nafte nema jeftinih panela ni vjetrenjača. probajte vi sa električnim buldožerima, bagerima, nešto napraviti, da vidite kolko će taj kubik iskopanog materijala koštati. struja je ok, čista za korisnika, ali ju treba proizvesti, i da bi baš svaki član u tom lancu bio čisti trebat će vremena, kojeg baš i nemamo. novca također. priroda je čudo, i njoj nije problem co2, ona živi zbog co2, najveći porast bioraznolikosti je bio baš u vremenima sa puno co2 u zraku. zanimljivo da većina korova negativno reagira na veće količine co2 u zraku... a većina biljaka koje nas hrane jako dobro. pa sad, kome šteti, pitanje je. zamislite da dođete doma, vi i vaš partner, svaki sa svojim autom, i uključite ih na punjač. dal imate 100 kw snagu priključka doma? nemate, imate 4,6-9,2 kw , obična kuća. da bi imali 100 kw, trebate platiti 150.000 kn. punjenje uz cestu, na punionici? 10 vas, po 50 kw... jel znate o čemu govorimo?

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.